EVDE FİZİK TEDAVİ

-PEG,trakeostomi,solunun destek cihazı ,aspirasyon cihazı vs. varlığından,
-Cerrahi işlem öncesi,sonrası yada ilaç tedavisinden,
-Enfeksiyon kapmaya yatkın olduğu için evden çıkması uygun olmadığından,
-Yaşına,kilosuna veya oturduğu evin durumuna bağlı transfer zorluğundan dolayı bir çok hastanın ihtiyaç duyduğu bir hizmettir.
Evde fizyoterapi hizmetimiz,bireylerin rahat,konforlu ve daha güvende hissettiği bir ortamda hizmet almalarını sağlar. Aynı zamanda hasta yakınlarının da rehabilitasyon sürecine dahil olmalarını sağlar.
Ücretsiz fizyoterapi hizmeti alabilmek için Bireyin Sağlık Raporu ile evde fizyoterapi hizmetine uygun olduğuna dair üç hekim (en az biri ilgili daldan olmak üzere) tarafından düzenlenmiş E-rapor numarası olan “Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporunun” alınması gerekmektedir. Bu Rapor İle Beraber Rehberlik ve araştırma merkezine (RAM) başvurarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki “Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı”ndan Evde Fizik Tedavi Hizmetinden Yararlanabilir.

Evde fizik tedavi, çeşitli sebeplerden dolayı fizik tedavi alması gereken bireylerin rehabilitasyon sürecinin evde ve aile ortamında sağlanmasıdır. Fizyoterapistin hastayı değerlendirerek başladığı, hastanın durumuna göre özel bir program oluşturularak devam edildiği fizyoterapist eşliğinde yapılan tedavi yöntemidir. Fizyoterapistler hastaların fonksiyonel kapasitelerini arttırmak, günlük yaşam aktivitelerini geliştirmek, yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla bütüncül bir tedavi programı uygularlar.

Pediatrik, geriatrik ve nörolojik hastalıklara bağlı olarak hareket kabiliyetini kaybetmiş ya da yatağa bağımlı olan bireylerin hastaneye ve sağlık kuruluşlarına ulaşımları zordur. Bu yüzden evde fizik tedavi durumu stabil olan hastalar için oldukça uygun ve faydalı bir hizmettir. Evde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları hastalar için pek çok avantaja sahiptir. Ulaşım zorluğu yoktur, zamandan tasarruf sağlar ve bunlar da hastanın ve ailesinin stresini azaltır. Hastalar kendini evinde daha konforlu ve güvende hisseder böylece motivasyonu ve tedaviye güveni artar. Enfeksiyon, yatak yaraları, düşme gibi hastane ile ilişkili sorunlarda azalma gözlenir. Fizyoterapistler, evde hasta ile birebir ilgileneceği için daha fazla zaman ayırırlar. Aynı zamanda kişinin ait olduğu sosyal çevreden kopmasını engeller. Bu süreçte ailenin desteği çok önemlidir gerekirse ev ortamının düzenlenmesi, hastanın bilişsel olarak motive edilmesi gereklidir. Fizyoterapistin hastaya verdiği ev egzersiz programının uygulanmasında yardımcı olunmalıdır. Eğer siz de sağlık kuruluşlarına ulaşmakta zorluk çekiyorsanız evde fizik tedavi hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp İletişim Hattı