Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi , hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinin suyun fiziksel özelliğinin kullanılarak yapılmasıdır. Son yıllarda Türkiye’de hidroterapi alanında büyük gelişmeler olmuştur ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.
Eklemleri üzerine yük bindiremeyen hastalar suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif şekilde yapabilmektedirler.
Hemipleji, Serebral Palsi (CP), Multipl Skleroz (MS), parkinson, paralitik yürüyüş vb. nörolojik vakalarda, ortopedik, geriatrik ve sportif akuatik rehabilitsyonda hidroterapi büyük önem taşımaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan hidroterapi programları ile (koordinasyon, denge, güçlendirme, germe, yürüme egzersizleri, aquatic fitness) bu tip rahatsızlıklar tedavi edilebilmekte ve rahatsızlığından dolayı hayata küsmüş olan insanlar hayata tekrar bağlanabilmektedirler. Suyun kaldırma kuvveti ve nötral sıcaklığının kişinin eklemleri üzerine binen yükü azaltması sayesinde hastada genel bir gevşeme olmakta, bununla birlikte kaslarda ve eklemlerde suyun sağladığı yumuşama nedeniyle germe ve güçlendirme egzersizleri daha aktif olarak yapılabilmektedir. Ayrıca suyun kaldırma kuvveti denge ve yürüme eğitiminde daha aktif ve etkin bir şekilde çalışabilmesine olanak sağlamaktadır.
Hastaların bazı çalışmaları rehabilitasyon salonunda uygulaması bazen çok kısıtlı olmakta, bazen ise mümkün olamamaktadır. Ancak tedavi havuzunda rahatlıkla uygulamaları yapıp çalışabilmektedirler. 32-33 ° C sıcaklıktaki tedavi havuzunda uygulanabilen hidroterapi programları birçok birey için yaşama dönüş yolu olmuştur ve olacaktır.
Whatsapp İletişim Hattı